Poskytované služby - estetické výplně

kompozitní výplně

Estetické výplně – lidově označované jako "bílé plomby" jsou alternativou ke klasickým amalgámovým výplním na zadních zubech. Jsou dostatečně mechanicky odolné a mají přirozený vzhled. Na rozdíl od amalgámových výplní se při jejich použití nemusí odstraňovat i část zdravého zubu jenom proto, aby plomba držela. Jejich vazba k tvrdým zubním tkáním zuby částečně zpevní a lze na ně "ihned kousat".

Na rozdíl od amalgámových výplní mají kompozitní výplně barvu okolního zubu, nekorodují, nezbarvují okolní zubní tkáně a neobsahují rtuť.

Po preparaci se kompozit nanáši do zubu po vrstvách a po osvícení modrým světlem ihned ztuhne. Jakmile je dokončena poslední vrstva, povrch výplně se vytvaruje a zaleští

Jak dlouho trvá zhotovení kompozitní výplně?
Ve srovnání s amalgámovou výplní zabere zhotovení kompozitní výplně o 10 až 20 minut více času. Záleží na velikosti a lokalizaci. Čím větší, tím déle to trvá.

Jaké jsou nevýhody?
Celý proces zhotovení kopozitní výplně až po poslední vrstvu je citlivý i na sebemenší vlhkost. Někdy nelze zajitit dostatečné sucho, aby bylo možné použit kompozitní materiál. Pokud pijete čaj, kafe nebo požíváte potraviny které zabarvují, může se nepatrně zbarvit i povrch kompozitní výplně. Pokud je nahrazována větší část zubu, je životnost kompozitní výplně nižší než u výplně amalgámové. V tomto případě je lepší volbou keramcká inlay nebo onlay.

Jak dlouho výplň vydrží?
Studie prokázaly životnost 7-10 let, což je srovnatelné s životností amalgámových plomb. U kompoziních výplní malého rozsahu není výjimkou životnost více než 20 let. V současné době nejsou tedy žádné výhody (naopak existuje sposta nevýhod) při ošetření zubů pomocí stříbrných amalgámových výplní.

Pokud budete mít o zájem o výměnu amalgámových plomb za výplně kompozitní nebo keramické, můžete si domluvit termín na tel. čísle +420 739 547 696.